ROZMAITOŚCI SZKOLNE

 

REKOLEKCJE WIELKOPOSTNE W NASZEJ SZKOLE

08.04.2019 r. – 10.04.2019 r.

                                                        

                                                                PONIEDZIAŁEK  08.04.2019 r.

 

      Klasy VII,VIII,IIIG

Klasy  I, II, IV, V   ( Przedszkole)

 

8:00 – 8:45 zajęcia lekcyjne zgodnie z planem lekcji

 

8:55 - wyjście do kościoła pod opieką nauczycieli                             

 K.Pietrucha-Nowak

I.Wojdyła

 B.Szczucińska

 

9:30 – nabożeństwo z nauką rekolekcyjną

 

Powrót do szkoły pod opieką nauczycieli około 10: 30

M. Karmelita

P. Wiejowski

S. Kokoczka

C. Kowalska

 

11:40 – 12:25 zajęcia lekcyjne zgodnie z planem lekcji

12:30 – 13:15 zajęcia lekcyjne zgodnie z planem lekcji

13:20 – 14:05 zajęcia lekcyjne zgodnie z planem lekcji

 

8:00 – 8:45 zajęcia lekcyjne zgodnie z planem lekcji

8:50 – 9:35 zajęcia lekcyjne zgodnie z planem lekcji

9:40 – 10:25 zajęcia lekcyjne zgodnie z planem lekcji

 

10:30 – wyjście do kościoła pod opieką nauczycieli

J. Palar

B. Krajewska

B. Bartula

B.Szczucińska

D. Lechwar

 

11:00 - nabożeństwo z nauką rekolekcyjną

 

 

Po zakończeniu nabożeństwa     i  nauki rekolekcyjnej uczniowie idą do domu

                                                                     

                                                              WTOREK 09.04.2019 r.

 

8:00 – 8:45 zajęcia lekcyjne zgodnie z planem lekcji

8:50 – 9:35 zajęcia lekcyjne zgodnie z planem lekcji

 

9:40 – Droga Krzyżowa od szkoły do kościoła

- uczniowie pozostają w kościele na naukę i spowiedź

8:00 – 8:45 zajęcia lekcyjne zgodnie z planem lekcji

8:50 – 9:35 zajęcia lekcyjne zgodnie z planem lekcji

 

9:40 – Droga Krzyżowa od szkoły do kościoła

- uczniowie pozostają w kościele na naukę i spowiedź

 

                                                              

                                                               ŚRODA 10.04.2019 r.

 

 

10:30 – Msza św. na zakończenie rekolekcji – uczestniczą wszyscy uczniowie

 

 

 

 

 

WYJAZD DO JASŁA NA GIEŁDĘ SZKÓŁ

 

Dnia 20 marca 2019 roku uczniowie klasy III gimnazjum i klasy VIII udali się do Zespołu Szkół nr 3 w Jaśle, gdzie odbywała się akcja informacyjna pod nazwą  ,,Promocja Szkół Ponadpodstawowych i  Ponadgimnazjalnych Powiatu Jasielskiego”. Na specjalnie przygotowanych stoiskach w sali gimnastycznej swoje oferty prezentowały szkoły ponadpodstawowe i ponadgimnazjalne. Od przedstawicieli szkół mogliśmy uzyskać informacje o interesujących nas zawodach czy profilach. Otrzymaliśmy również materiały informacyjne o kierunkach kształcenia i bazie dydaktycznej szkoły. Następnie w grupach udaliśmy się na oglądanie szkoły od ,,wewnątrz”. Uczniowie szkoły pokazali nam kilka pracowni i ich wyposażenie, gdzie mogliśmy równięż przyjrzeć się ciekawym prezentacjom, pokazom i doświadczeniom wykonywanym przez  starszych kolegów.  Kolejnym etapem naszego wyjazdu było odwiedzenie Zespół Szkół Budowlanych im. Króla Kazimierza Wielkiego, w którym uczniowie opowiedzieli nam o swojej szkole i kierunkach kształcenia. Na koniec udaliśmy się do Zespołu Szkół Technicznych im. Bohaterów Września, gdzie nauczyciele szkoły zapoznali nas z kierunkami kształcenia  i  bazą dydaktyczną.

            Wyjazd umożliwił nam głębsze zapoznanie się z ofertami wszystkich placówek biorących udział w akcji. Mamy nadzieję, że ta giełda ułatwi nam decyzję w wyborze przyszłej szkoły, a więc i drogi życiowej.

 

 

 

 

 

 

MARZANNO, MARZANNO, TY ZIMOWA PANNO …

Dnia 21 marca przedszkolaki i dzieci z klas młodszych pożegnały zimę i powitały wiosnę. Faustyna, Maciek, Kacper, Wiktor i Wojtek wraz z rodzicami zrobili w domu piękne kukły ze słomy i z papieru i ozdobili je kolorową bibułą. Dzieci zabrały kukły – symbol zimy,  na boisko szkolne. Tam słomiane panny zostały spalone przy słowach: ,,Marzanny, Marzanny, wy zimowe panny, w ogień Was wrzucamy, bo wiosnę witamy’’. Dzieci głośnym okrzykiem i piosenkami zaprosiły wiosnę do nas.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

W KINIE

 

            W dniu 14 marca 2019 roku przedszkolaki i dzieci z klas młodszych pojechały do kina Helios do Krosna. Obejrzały film animowany ,,Corgi, psiak Królowej”. Dzieci oglądając szalone przygody Rexa dowiedziały się, że prawdziwych przyjaciół poznaje się po tym, że w potrzebie potrafią wyciągnąć do nas pomocną dłoń. Dużo radości sprawił im też pobyt w McDonald’s. Zadowolone wróciły do domu.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

DOBRZE CIĘ WIDZIEĆ!

 „Dobrze cię widzieć” to ogólnopolska kampania społeczna realizowana w ramach projektu „Bezpieczna droga”, której celem jest poprawa bezpieczeństwa niechronionych uczestników ruchu drogowego, w szczególności dzieci i młodzieży.

W ramach kampanii wszyscy uczniowie polskich szkół podstawowych otrzymają od organizatorów kamizelki odblaskowe. Nasi uczniowie otrzymali je 6 marca br. z rąk pani dyrektor Ewy Ziai.

Organizatorem przedsięwzięcia jest Fundacja Narodowego Dnia Życia. Współfinansowanie kampanii odbywa się  ze środków Funduszu Sprawiedliwości, którego dysponentem jest Minister Sprawiedliwości.

Działania podejmowane przez organizacje pozarządowe i instytucje publiczne nie zastąpią nigdy wsparcia, które dziecko otrzymuje w najbliższym otoczeniu.

Rodzice, wychowawcy i opiekunowie w szkole powinni czuwać nad przygotowaniem najmłodszych do samodzielnego korzystania z dróg. Szczególną uwagę należy przykładać do odpowiedniego ubioru. Podstawowym elementem każdego okrycia wierzchniego oraz plecaka powinny być odblaski. To one umożliwiają dostrzeżenie najmłodszych w warunkach niedostatecznej widoczności, co często chroni przed potrąceniem przez samochód.

Jednakże samo bycie widocznym na drodze nie gwarantuje pełnego bezpieczeństwa, jeżeli dziecko nie wie, w jaki sposób powinno poruszać się w ruchu ulicznym. Tu nieoceniona jest rola osób dorosłych, w tym opiekunów i nauczycieli, którzy nauczą najmłodszych prawidłowych zachowań poza domem. Troska o bezpieczeństwo dzieci na drogach powinna prowadzić do kształtowania takich nawyków i zachowań wśród dzieci, aby w przyszłości jako młodzi ludzie potrafili bezpiecznie i mądrze uczestniczyć w ruchu drogowym.

 

OSTATKI" W NASZEJ SZKOLE

 

Piątego marca w naszej szkole odbyła się "ostatkowa" dyskoteka w tegorocznym karnawale. Została ona zorganizowana przez Samorząd Uczniowski w stylu lat osiemdziesiątych.

Uczniowie byli przebrani w stroje, świetnie oddające klimat tamtych lat. Dominowały zatem w większości ubiory kolorowe. Mnóstwo bransoletek i wisiorków przeniosło niektórych w czasie.

Gdy zapadł zmrok różnobarwne światełka i balony, którymi była ustrojona sala gimnastyczna ,,zapraszały" młodzież do wspólnej zabawy w rytmie piosenek z tamtych czasów.

Członkinie Samorządu Uczniowskiego wcieliły się w rolę animatorek, które przeprowadzały liczne gry i zabawy, wprawiając nas we wspaniały nastrój. Podczas tej imprezy chłopcy i dziewczęta tańczyli również m.in. belgijkę i taniec kowbojski. Po kilku godzinach niesamowitej zabawy uczniowie wrócili do swoich domów, mając nadzieję, że takie imprezy w naszej placówce będą odbywać się częściej.

Jesteśmy wdzięczni Pani Dyrektor oraz naszym Nauczycielom - Opiekunom za umożliwienie nam tych niezapomnianych chwil rozrywki.

Uczennica klasy VII

Emilia Płaziak

 

 

ZABAWA CHOINKOWA W SZKOLE PODSTAWOWEJ

W JANUSZKOWICACH

 

            Dnia 9 lutego br. w Domu Ludowym w Opacionce odbyła się impreza karnawałowa, która była również początkiem długo wyczekiwanych przez uczniów naszej szkoły ferii zimowych.

            Pierwsza część dyskoteki dla dzieci z oddziałów przedszkolnych i klas I-II oraz IV rozpoczęła się o godzinie 11 i trwała do godziny 15.00. Jak na imprezę karnawałową przystało, uczniowie przebrali się w kolorowe stroje, najciekawsze z nich zostały później nagrodzone drobnym upominkiem. Dzieci świetnie się bawiły, tańcząc i skacząc w rytm granej muzyki. W trakcie trwania dyskoteki Samorząd Uczniowski przygotował różne zabawy m.in. krzesełka, taniec z balonem, taniec “a ram sam sam”, taniec “ugi bugi” oraz zabawę z kapeluszem. Pod koniec dyskoteki odbył się już wcześniej wspomniany konkurs na najciekawszy strój. Z oddziałów przedszkolnych zwyciężyli: Marcelina Foryś i Jan Samborski, a z klas I-II-IV Natalia Sawicka oraz Tomasz Lampara.

            Druga część dyskoteki dla klas V-VII i gimnazjum rozpoczęła się o godzinie 16.00, a zakończyła się o godzinie 20.00. Na tej części dyskoteki również nie zabrakło ciekawych przebrań, które również zostały nagrodzone. Pierwszą królową balu została Olga Pruchnik z klasy III gimnazjum, prezentując swój strój ludowy, ex aequo z Weroniką Bronowicz z klasy VII, która przebrała się w strój księżniczki.

Wszyscy wspaniale się bawili, a parkiet ani na chwilę nie pozostawał pusty. Mniej więcej w środku zabawy dziewczyny z klasy 3 gimnazjum rozdały walentynki i pokazały nam kilka bardzo oryginalnych tańców takich jak: “taniec kowbojski”, taniec “a ram sam sam” czy “belgijkę”. Miłą niespodzianką był również obfity poczęstunek, przygotowany przez Radę rodziców. Zabawa karnawałowa ku niezadowoleniu uczestników dobiegła końca. Wszyscy zmęczeni, ale zadowoleni wrócili do domów, aby rozpocząć ferie.

            Serdeczne podziękowania kierujemy do Pani Dyrektor za zezwolenie na organizację "Choinki", naszym nauczycielom za opiekę, a także Sołtysowi Opacionki, Panu Stanisławowi Jantoniowi za udostępnienie nam warunków lokalowych w Domu Ludowym.

Bardzo dziękujemy również Mateuszowi Jantoniowi z klasy VIII oraz Łukaszowi Kowalskiemu z klasy VII z oprawę muzyczną imprezy oraz uczennicom - Martynie Kowalskiej i Aleksandrze Kopeć (kl.VIII) oraz Kamili Kowalskiej, przewodniczącej SU (kl.III gim.) za zorganizowanie przebiegu zabawy.

 

Dziękujemy wszystkim uczestnikom zabawy, którzy wykazali się dużym zaangażowaniem i wielka aktywnością, za to, że tak wspaniale się bawiliście, bez WAS nic by się nie udało!!! Brawo!!!

 

Kinga Winiarska, uczennica klasy VII

 

 

FERYJNE REMONTY

W czasie, kiedy uczniowie beztrosko wypoczywali na feriach zimowych w szkole trwały prace remontowe, których celem było odnowienie ścian dwóch sal lekcyjnych oraz sali gimnastycznej. W efekcie po powrocie uczniowie będą się uczyli w klasach o ścianach w jasnej, estetycznej tonacji. Również w jasnej tonacji pomalowano salę gimnastyczną. Cieszymy się z faktu, iż pani dyrektor dba o nas i o wygląd pomieszczeń dydaktycznych, w których spędzamy codziennie dużo czasu.

 

 

UWAGA, UWAGA, UWAGA!!!

Stowarzyszenie na Rzecz Wspierania Edukacji ,,Nasza Przyjazna Szkoła” działające przySzkole Podstawowej im. Adama Mickiewicza w Januszkowicach ogłasza nabór chętnych do wzięcia udziału w projekcie grantowym,,KULTURALNI & LOKALNIorganizowanym w ramachProgramu RÓWNAĆ SZANSE 2018 POLSKO-AMERYKAŃSKIEJ FUNDACJIWOLNOŚCI działającej na rzecz dzieci i młodzieży.

 

Jest to projekt skierowany do młodzieży z klasy siódmej i ósmej oraz klasy III gimnazjumzainteresowanej podejmowaniem różnych działań w miejscu swojego zamieszkania, interesującej się problemami swojej społeczności lokalnej, chcącejkulturalnie wzbogacić jej życieoraznabyć umiejętności przydatne do funkcjonowania we współczesnym świecie, takie jak: przedsiębiorczość, otwartość, skuteczność, operatywność itp.

 

Działania uczestników projektu będą skierowane w stronę najbliższego otoczenia.

 

Uczestnicy projektu zostaną wyłonieni spośród zgłoszonych kandydatów przejawiających zainteresowanie tematyką projektu na podstawie przeprowadzonej rozmowy kwalifikacyjnej.

 

Maksymalna ilość uczestników zamyka się w gronie 20 osób, zatem ilość miejsc ograniczona!!! Rekrutacja potrwa do końca lutego 2019 r.

Rozpoczęcie działań projektowych w marcu 2019 r.

 

Warto przystąpić do projektu, gdyż dzięki niemu można:

- poznać blaski i cienieżycia mieszkańców własnej miejscowości

- poznać nowych ludzi

- nabyć różne umiejętności

- dowartościować się

- poznać swoje mocne i słabe strony

- nauczyć się pracować metodą projektu

- uczestniczyć w ciekawych wyjazdach i spotkaniach

- współtworzyć kulturę i obcować z jej wytworami.

 

 

ZAPRASZAMY DO WZIĘCIA UDZIAŁU I CZEKAMY NA CHĘTNYCH !!!

 

 

 

 

OBCHODY DNIA CHOREGO

 

            Jak co roku młodzież naszej szkoły oraz szkolne Koło Caritas włączyły  się w parafialne obchody Dnia Chorego. Osoby starsze i chore najpierw uczestniczyły we Mszy Św. w kościele parafialnym w Januszkowicach, a następnie zgromadziły się w Domu Ludowym w Opacionce, aby w miłej atmosferze przy ciastku, kawie i herbacie przygotowanych przez członkinie parafialnego Koła Caritas  wysłuchać montażu słowno-muzycznego pt. ,,Miłość Boża kwiatem, a miłosierdzie owocem” opracowanego przez młodzież naszej szkoły. W spotkaniu uczestniczył proboszcz miejscowej parafii ks. Stanisław Mirek oraz ks. prałat Tadeusz Preis.Po obejrzeniu prezentacji uczniów członkowie szkolnego Koła Caritas wręczyli przybyłym na spotkanie gościom skromne upominki własnoręcznie przez nich wykonane. Ponadto wszyscy zebrani otrzymali obrazki z wizerunkiem świętej Matki Teresy z Kalkuty – przodowniczki czynów miłosiernych względem bliźnich. Wydarzenie, w którym uczestniczyliśmy, jest jedną z form współpracy szkoły ze społecznością lokalną. Cieszymy się z faktu, że jako szkoła możemy wzbogacać życie mieszkańców Opacionki i Januszkowic.

                                                                                       Marta Karmelita

 

ŻYWA LEKCJA HISTORII

Dnia 22 stycznia w naszej szkole odbyła się żywa lekcja historii. Zawitała do nas Grupa Artystyczna Rekonstrukto. Z okazji setnej rocznicy odzyskania niepodległości obejrzeliśmy specjalne przedstawienie upamiętniające 123 lata walki o wolność Narodu Polskiego. Razem z prowadzącymi  omówiliśmy powstania narodowe- kościuszkowskie, okres Księstwa Warszawskiego, listopadowe, styczniowe i l wojnę światową. Mieliśmy okazję zobaczyć repliki broni i strojów z tamtej epoki. Panowie z grupy Rekonstrukto wciągali publiczność do wspólnej zabawy, zakładali ubrania z tamtych czasów. Po pokazie mogliśmy spróbować również walk na szable

 

Magdalena Jędrusik

 

 

 

 

 

 

 

WARSZTATY „POMYSŁ NA SIEBIE”

 

6 stycznia uczniowie klas 8 i III gimnazjum uczestniczyli w warsztatach z cyklu „Pomysł na siebie” oferowanych dla klas kończących edukację przez Zespół Szkół Usługowych i Spożywczych w Jaśle. Warsztaty te wpisują się w cykl działań prowadzonych przez szkołę w ramach realizacji zadań szkolnego programu doradztwa zawodowego. Takie zajęcia wprowadzają w ciekawą rzeczywistość poszczególnych zawodów, na co dzień zazwyczaj niedostępną dla większości uczestniczącej w warsztatach młodzieży, stanowią cenne źródło informacji i doświadczeń ważnych dla przyszłości zawodowej naszych uczniów.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

DZIADEK DO ORZECHÓW I CZTERY KRÓLESTWA

 

4 grudnia 2018 r. klasy  IV i V wraz z wychowawcami mieli okazję uczestniczyć w wyjeździe do kina Helios do Krosna na film pt „Dziadek do orzechów i cztery królestwa”. Film przedstawia pełną wzruszeń historię oraz przenosi widza w niezwykły czas Świąt Bożego Narodzenia.  Bohaterką filmu jest Clara, dziewczyna poszukująca tajemniczego klucza, który umożliwi otwarcie cennego a zarazem tajemniczego daru od zmarłej matki. Na skutek poszukiwań bohaterka trafia do tajemniczej, magicznej krainy, gdzie spotyka dziadka do orzechów. Wspólnie przeżywają wiele przygód, stają do walki ze złem, wykazując się przy tym wielką odwagą. Trzymającej w napięciu akcji filmu towarzyszy niepowtarzalna scenografia piękna muzyka i kostiumy.

Po obejrzeniu filmu  wszyscy uczestnicy udali  się do znajdującego się nieopodal McDonald’sa.   Po posiłku z uśmiechem na twarzach wrócili do szkoły.

 

WARSZTATY DIETETYCZNE

W dniach 5 grudnia 2018 roku i 7 stycznia 2019 roku, w ramach projektu ,,Zdrowie na 6 z plusem”  naszą szkołę odwiedzili dietetycy z Gabinetu Dietetycznego Bonne Sante z Dębicy. Celem projektu realizowanego przez dietetyków jest poszerzenie wiedzy uczniów na temat zdrowego odżywiania i kształtowania zdrowych nawyków żywieniowych.

Warsztaty  odbyły się w klasach IV i V, w klasach młodszych i w oddziałach przedszkolnych.

Podczas spotkania Pani Monika Joniec  opowiedziała o konsekwencjach wynikających z nieprawidłowej diety oraz wskazała, jak komponować pełnowartościowy jadłospis dla całej rodziny. Zaznaczyła, jak bardzo ważne jest pierwsze śniadanie dla dziecka i jaki ma wpływ na aktywność w czasie zajęć, a w związku z tym na osiąganie sukcesów.

Wraz z Dietetykiem przedszkolaków odwiedził specjalny gość – ,,Pani Kucharka”,  która poprzez zabawę ukazała dzieciom, jak ważny jest zdrowy i aktywny tryb życia.

Dzieci na warsztatach były bardzo aktywne i chętnie zadawały pytania

 

SZKOŁA PODSTAWOWA IM. ADAMA MICKIEWICZA W JANUSZKOWICACH KOLEJNY RAZ LAUREATEM KONKURSU GRANTOWEGO ,,RÓWNAĆ SZANSE”

 

Sukces to drabina, po której nie sposób wspiąć się z rękami w kieszeniach.

                                                                                                    ( Philip Wylie)

 

10 grudnia 2018 r. miało miejsce rozstrzygnięcie konkursu grantowego organizowanego przezPolską Fundację Dzieci i Młodzieży w ramachProgramu "Równać Szanse" Polsko - Amerykańskiej Fundacji Wolności, którego Szkoła Podstawowa im. Adama Mickiewicza w Januszkowicach została ponownym laureatem.

W 2015 roku komisja konkursowa wytypowała i dofinansowała nasz projekt pt. ,,Jak oni działają… lokalnie!”, natomiast w tej edycji otrzymaliśmy dotację na realizację projektu pt. ,,Kulturalni & Lokalni”. Zarówno poprzedni, jak i obecny projekt realizujemy w ramach działalności Stowarzyszenia na Rzecz Wspierania Edukacji w Januszkowicach ,,NaszaPrzyjazna Szkoła”, które powstało z inicjatywy dyrektor szkoły mgr Ewy Ziai. Autorkami i realizatorkami obu projektów są nauczycielki: Katarzyna Pietrucha-Nowak i Marta Karmelita, natomiast koordynatorem Dariusz Dziedzic.

Z sukcesu cieszymy się szczególnie, gdyż z 286 wniosków komisja konkursowa wyłoniła tylko 108 projektów w skali całego kraju, z czego tylko 7 z województwa podkarpackiego.

Celem Programu jest wyrównanie szans młodych ludzi na dobry start w dorosłe życie. Chodzi o sytuację, w której młody człowiek z małej miejscowości potrafi samodzielnie i świadomie osiągać wyznaczone przez siebie cele, myśląc perspektywicznie o własnej przyszłości. Ma bowiem takie samo prawo, jak jego rówieśnik z dużej aglomeracji, by spróbować odnieść sukces na miarę własnych możliwości oraz by jak najlepiej wykorzystać szanse, które przyniesie mu życie.

Istotą programu „Równać Szanse” są lokalne projekty, które dla młodych ludzi mają być ciekawym wyzwaniem i szansą współpracy z innymi, by razem osiągnąć wspólny cel, ucząc się po drodze, jak radzić sobie z zupełnie nową rolą i jak wykorzystywać zupełnie nowe kontakty, które nawiązują. Wszechstronne umiejętności społeczne to bowiem cecha człowieka kompetentnego, budzącego zaufanie, pomocnego innym i zaradnego w jak najbardziej pozytywnym sensie.Chcemy pokazywać młodym ludziom, że umiejętności zdobyte w trakcie realizacji konkretnego projektu przydają się na całe życie niezależnie od tego, co robimy i z kim planujemy wspólne działania. To zysk w czystej postaci, który można sprowadzić do zrozumiałych dla wszystkich umiejętności człowieka działającego w otaczającym go świecie. Chcemy, by młody człowiek nauczył się:

- wykorzystania tego, co może mu sprzyjać – chodzi o nowe, inne niż dotąd spojrzenie na swoje środowisko: w ciekawej formie, przez pryzmat jego walorów i ograniczeń; równolegle chodzi też o sprawdzenie samego siebie, czyli tego, jakie są mocne i słabe strony konkretnego młodego człowieka;

- skutecznego planowania – chodzi o aktywne uczestnictwo młodego człowieka w wyznaczeniu celów i harmonogramu projektu, ocenę realnych efektów projektu; chodzi także o to, by młody człowiek nauczył się, w jaki sposób z sukcesem dążyć do osiągnięcia wyznaczonych sobie celów;

-  zjednywania sobie innych – chodzi o to, by młody człowiek w projekcie miał szansę sprawdzania się w nowych relacjach z ludźmi i instytucjami, a także nauczenia się, jak współpracować w grupie – m.in. jak znajdować wspólne cele z korzyścią dla wszystkich;

- wiary we własne siły – chodzi o to, by młody człowiek umocnił w sobie tę wiarę za sprawą osobistego sukcesu, na który damy mu szansę w projekcie; ważne jest także, by miał  szansę publicznego zaprezentowania własnych działań i ich efektów.

Obecnie nie różnice edukacyjne stanowią prawdziwą barierę dla młodych ludzi z małych miejscowości, ale brak tzw. umiejętności społecznych pozwalających w rozsądny, samodzielny, kreatywny, ale i racjonalny sposób pokierować własnym życiem.

Cel programu to młody człowiek przygotowany do startu w ciekawe życie i organizacja lub instytucja lokalna, która zyskuje zaufanie otoczenia. Cele mają swoje niezwykle pozytywne konsekwencje na poziomie całej społeczności, które są dla nas niemniej ważne, o ile nie najważniejsze i które potrafimy zmierzyć:

-  młodzi ludzie lepiej radzą sobie w społeczności  – projekty realizowane w ramach Programu najbardziej rozwijają u młodzieży umiejętności zjednywania sobie innych;

- środowisko lokalne ożywa – następuje silna integracja wokół działań na rzecz młodych ludzi;

- młodzi ludzie lepiej wykorzystują swoje atuty – wyższa świadomość mocnych i słabych stron przez młodych ludzi to w konsekwencji wyższa skuteczność wyboru dalszej ścieżki edukacyjnej i zawodowej;

- młodzi ludzie stają się bardziej pomocni – angażują się w realizację działań projektów  i w efekcie stają się bardziej skłonni do działań na rzecz rówieśników i własnej społeczności; projekty skłaniają młodych ludzi do podejmowania samodzielnych inicjatyw!

                                                              (O programie ,,Równać Szanse”)

Nasz projekt jest skierowany do młodzieży z klasy siódmej i ósmej oraz klasy III gimnazjum pragnącej rozwijać swoje zainteresowania i talenty. Projekt ma na celu: zwiększenie szans młodzieży na przełamywanie różnych barier, wdrażanie młodych do świadomego uczestnictwa w kulturze,  w życiu środowiska lokalnego, do wpływania na jego wizerunek, poznawania jego problemów,  integrację środowiska lokalnego oraz działanie na jego rzecz,  stworzenie alternatywnego sposobu spędzania wolnego czasu,  kształcenie umiejętności dostrzegania swoich mocnych i słabych stron, właściwego wykorzystywania tej wiedzy podczas konkretnych działań oraz poznawanie nowych ludzi i nawiązywanie z nimi kontaktów.

Niezmiernie cieszymy się z faktu, że nasz pomysł na działania na rzecz naszej młodzieży i środowiska lokalnego zyskał uznanie komisji konkursowej. Od lutego zaczynamy działać!

                                                                                            Marta Karmelita

 

 

MIKOŁAJKOWY WYJAZD DO KROSNA

13 grudnia 2018 roku uczniowie klas VII, VIII i IIIG. naszej szkoły wzięli udział w mikołajkowym wyjeździe do Krosna. Pierwszym punktem naszej wycieczki było lodowisko, gdzie przez półtorej godziny mogliśmy miło spędzić czas, jeżdżąc na łyżwach. Po wyczerpującej zabawie każdy mógł zjeść coś w McDonald`s, po czym ruszyliśmy do kina Helios. Nasz wybór padł na „Dywizjon 303. Historia prawdziwa” w  reżyserii Denisa Delicia. Jest to film mówiący o wyczynach polskich lotników z Dywizjonu 303 im. Tadeusza Kościuszki podczas bitwy o Anglię w 1940 roku.  Film nas zainteresował i wywołał  pozytywne wrażenia. Wyjazd był bardzo udany i myślę, że powinniśmy wybrać się na podobny za jakiś czas.

                                                                                                     Urszula Przewięda

 

 

 

 

,,REKORD DLA NIEPODLEGŁEJ”

 

Mając na uwadze fakt, iż 11 listopada 2018 roku przypada 100. RocznicaOdzyskania przez Polskę Niepodległości nasza szkoła zgłosiła swój udział w akcji „Rekord dla Niepodległej” ogłoszonej przez Minister Edukacji Narodowej oraz Radę Dzieci i Młodzieży przy Ministrze Edukacji Narodowej. Celem tej inicjatywy było wspólne odśpiewanie w piątek, 9 listopada 2018 r. ogodzinie 11:11 czterozwrotkowego hymnu narodowego przez uczniów i nauczycieli przedszkoli i szkół w kraju i za granicą.

            W związku z powyższym tego dnia o wyznaczonej godzinie uczniowie i nauczyciele naszej szkoły w odświętnych strojach przyozdobionych biało-czerwonymi kotylionami zgromadzili się na dolnym korytarzu (również udekorowanym z tej okazji symbolami narodowymi), aby wspólnie odśpiewać czterozwrotkowy hymn narodowy.

            Warto dodać, że było to jedno z działań podejmowanych w naszej szkole w związku ze wspomnianą rocznicą. W październiku wzięliśmy udział w Dyktandzie Niepodległościowym,wKonkursie Recytatorskim Polskiej Literatury Patriotycznej oraz w Konkursie Caritas Diecezji Rzeszowskiej pod patronatem biskupa Jana Wątroby ,,Dzieło Miłosierdzia na 100-lecieOdzyskania Niepodległości”, w ramach którego w naszej szkole zorganizowaliśmy ,,Dzień Rogalika”, a pozyskane fundusze przekazaliśmy na remont ośrodka Caritas w Myczkowcach. Zorganizowaliśmy też MiędzyszkolnyTurniej Wiedzy ,,Wielcy Polacy” poświęcony twórcy Niepodległego Państwa Polskiego – Józefowi Piłsudskiemu.

            Wszystkie te działania miały na celu wyrażenie naszej radości z powodu możności życia w wolnym kraju oraz oddania hołdu wszystkim tym, którzy przyczynili się do wskrzeszenia Niepodległej.

 

                                                                                                      Marta Karmelita

 

 

DYKTANDO NIEPODLEGŁOŚCIOWE,

CZYLI ,,PO POLSKU O HISTORII”

           

W związku z tym, iż w br. przypada 100. rocznica odzyskania przezPolskę NiepodległościSzkoła Podstawowa im. Adama Mickiewicza wJanuszkowicach postanowiła włączyć sięrównież w ogólnopolskie obchody tej jakże ważnej dla wszystkich Polaków rocznicy poprzez podejmowanie różnych działań propagujących wśród dzieci i młodzieży postawę patriotyczną oraz wpajanie umiłowania wolności i niepodległości.

Jednym z takich działań było uczestnictwo 9 naszych uczennic z klas VII i III G. w VI EDYCJĘ DYKTANDA NIEPODLEGŁOŚCIOWEGO ,,POPOLSKU O HISTORII”. Wydarzenie to miało miejsce 9 października. W dniu pisania dyktanda na maszcie szkoły zawisła biało-czerwona flaga, a na szkolnym korytarzu na naczelnym miejscu pojawiła się odpowiednia gazetka ścienna nawiązująca do wspomnianej rocznicy. Ponadto wszyscy uczniowie w tym dniu przybrali odświętne stroje, którymi akcentowali postawę zaangażowania w pielęgnowanie narodowej tradycji i historii.

W najbliższym czasie nasi uczniowie wezmą również udział w Powiatowym Konkursie Recytatorskim Polskiej Literatury Patriotycznej pod hasłem ,,Niepodległość jest z Nas. Nasze drogi do Niepodległej” oraz w uroczystym wspólnym odśpiewaniu Hymnu Narodowego. Natomiast 18 października w naszej szkole odbędzie się Międzyszkolny Turniej Wiedzy ,,Wielcy Polacy. Życie i działalność Józefa Piłsudskiego – twórcy Niepodległego Państwa Polskiego”.

Wszystkie te działania mają jeden cel – godne uczczenie stu lat okupionej krwią wielu Polaków wolności naszego narodu oraz wyrażenie naszej radości z powodu możności życia w wolnej Ojczyźnie.

      Marta Karmelita

           

SPRZĄTANIE ŚWIATA- „ Akcja – segregacja !”.


We czwartek, 27 września 2018 roku, wzorem lat ubiegłych nasza szkoła włączyła się w akcję„Sprzątanie świata”. Celem akcji jest budowanie świadomości ekologicznej, nauka segregacji śmieci, kształtowanie nawyków ekologicznych oraz działanie na rzecz ochrony środowiska. Tego dnia uczniowie wraz z nauczycielami udali się w teren. Wyposażeni w worki i rękawiczki ruszyli do walki o czysty teren wokół szkoły i najbliższej okolicy.
Wszyscy pracowali solidnie i z zapałem, mając świadomość, że chcą dbać o swoją przyszłość, dbając o stan środowiska. Pamiętajmy, że zmienianie świata na lepsze najlepiej zaczynać od samego siebie. Udział w czymś wielkim, ważnym motywuje do działania, w grupie łatwiej i przyjemniej. Taka akcja jest dowodem na to, że lubimy wspólnie działać

 

 

PODRÓŻE KSZTAŁCĄ!

Nie od dziś wiadomo, że podróże kształcą. Kształcą również szkolne wycieczki, których głównym założeniem jest przede wszystkim poznawanie własnego regionu i kraju, dziedzictwa materialnego, kulturowego oraz przyrodniczego, historii i tradycji. Niewątpliwie taką kształcącą podróżą była dwudniowa wycieczka w Bieszczady klas: VII, VIII oraz III G.w dniach 25 i26 września. Jej założeniem była realizacja celów dydaktyczno – wychowawczych podstawy programowej z geografii w korelacji z innymi przedmiotami: biologią, historią, językiem polskim, wiedzą o społeczeństwie oraz plastyką i religią. W programie pierwszego dnia znalazły się następujące miejscowości:

- Lesko: podejście pod Kamień Leski oraz zapoznanie się z jego historią i legendami.

- Myczkowce: zwiedzanie Ogrodu Biblijnego w Ośrodku Caritas oraz wejście na koronę zapory.

- Solina: wejście na koronę zapory, spacer po ,,Bieszczadzkich Krupówkach” oraz rejs statkiem po Jeziorze Solińskim.

- Polańczyk: podziwianie panoramy Bieszczad z punktu widokowego.

- Sanok: zwiedzanie skansenu obrazującego życie na wsi i w mieście ludzi z regionu podkarpackiego na przełomie XIX i XX w.

Drugiego dnia uczestnicy wyjazdu odwiedzili:

- cmentarz wojenny w Baligrodzie oraz poznali historię walk polsko- ukraińskich po II wojnie światowej,

- stolicę aniołów i zakapiorów bieszczadzkich w Cisnej,

- Przełęcz Wyżną na terenie Bieszczadzkiego Parku Narodowego, gdzie odbyli spacer górski i podziwiali tzw. Bieszczady Wysokie z punktu widokowego,

- Muzeum w Ustrzykach Dolnych, gdzie obejrzeli wystawę fauny i flory bieszczadzkiej.

Ponadto podczas drogi w autokarze od przewodnika otrzymali sporąporcję  szeroko pojętej wiedzy na temat zwiedzanego regionu. Pani przewodnik dysponowała ogromną wiedzą z zakresu geografii i ukształtowania terenu oraz historii, kultury i obyczajów mieszkańców Bieszczad. Swoją opowieść ubarwiała ciekawostkami, legendami, biografiami znanych postaci mających związek ze zwiedzaną okolicą, dowcipami oraz recytacją poezji wybitnych polskich pisarzy i poetów związanych z Bieszczadami (Adama Mickiewicza, AleksandraFredry, Wincentego Pola).

Zwróciła też uwagę na specyficzną dla bieszczadzkiego krajobrazu architekturę sakralną z przewagą świątyń prawosławnych, czyli cerkwi. Wnętrze takiej cerkwi oraz charakterystyczne cechy tego typu budowli uczniowie obejrzeli i poznali w skansenie w Sanoku.

Wyjazd ten przede wszystkim umożliwił jego uczestnikom bezpośredni kontakt z ludźmi oraz  florą i fauną Bieszczad.

Zatem nie ulega wątpliwości, że podróże kształcą!!!

 

Marta Karmelita

 

"DZIEŃ ROGALIKA" W NASZEJ SZKOLE

 

20 września 2018 roku Szkolne Koło "CARITAS" zorganizowało w szkole "Dzień rogalika" celem wykonania dzieła miłosierdzia w ramach konkursu pt. "Dzieło miłosierdzia Caritas na 100-lecie odzyskania niepodległości" ogłoszonego przez Caritas Diecezji Rzeszowskiej pod patronatem Biskupa Jana Wątroby.

W akcji pomocą służyły panie z kuchni i obsługi szkoły. Przy pomocy wolontariuszy upiekły około 550 pysznych drożdżowych i krucho-drożdżowych rogalików, które zostały rozprowadzone wśród uczniów i pracowników naszej szkoły. Uzyskany dochód przekazany zostanie na remont Ośrodka CARITAS DIECEZJI RZESZOWSKIEJ W MYCZKOWCACH, gdzie co roku z wypoczynku podczas ferii zimowych i wakacji korzystają dzieci z ubogich rodzin naszej diecezji i Ukrainy. Wszystkim, którzy włączyli się w przygotowanie i przeprowadzenie akcji serdecznie dziękujemy.

Organizatorzy

 

 

 

 

 

 

 

 

 

„PSZCZOŁY –NASI MALI PRZYJACIELE”

19 września uczniowie klas od I-V wzięli udział w warsztatach pszczelarskich, które miały  na celu zapoznanie dzieci z życiem pszczół i ich ogromną rolą jaką pełnią w środowisku naturalnym. Uczniowie dowiedzieli się na czym polega praca pszczelarza, jak wybiera się miód z ula i do czego służą takie tajemnicze sprzęty jak podkurzacz czy podkarmiaczka. Zaglądali do wnętrza tradycyjnego trzcinowego ula, obserwowali żywe owady zabezpieczone w klateczkach transportowych oraz oglądały zdjęcia królowej matki. Dzieci dowiedziały się jak wygląda podział ról i organizacja życia w pszczelej rodzinie. Poznały zasady bezpiecznego kontaktu z owadami oraz nauczyły się odróżniać pszczołę od osy ( zarówno pod względem wyglądu jak i zwyczajów). Na koniec każdy mógł zrobić sobie pamiątkowe zdjęcie i przymierzyć dziecięcy strój pszczelarski.